[ZDJĘCIA]19 grudnia w auli Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku miał miejsce „Dzień dla bezpieczeństwa”, czyli forum podsumowujące projekt realizowany przez powiat niżański pod nazwą „Razem bezpieczniej na terenie powiatu niżańskiego – etap II”. W ramach jego realizacji przeprowadzono szereg działań w zakresie zwiększania świadomości na rzecz bezpieczeństwa wśród mieszkańców powiatu należących do różnych grup wiekowych.
Projekt został dofinansowany w 2018 roku z rządowego „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020”, koordynowanego przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Przeprowadzono go drugi rok z rzędu. W swoim zamyśle zakłada on realizację działań na terenie powiatu niżańskiego przez wszystkie szkoły ponad gimnazjalne, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Rudniku nad Sanem, Dom Dziecka „Nasz Dom Dzieciątka Jezus” w Rudniku nad Sanem oraz starostwo powiatowe w Nisku.
W jego ramach realizowano zarówno wiele działań edukacyjnych dla dzieci i młodzieży jak i wspólne działania aktywizujące społeczność lokalną do współpracy w obszarze bezpieczeństwa a także porządku publicznego i upowszechniania wiedzy oraz dobrych praktyk w zakresie stosowania zasad bezpiecznego zachowania, w tym bezpieczeństwa seniorów.
Młodzież i dorośli, poprzez szkolenia oraz pokazy zdobyli umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy i pomocy przedmedycznej. W tym calu zakupiony został fantom dorosłego człowieka, fantom dziecięcy oraz defibrylator AED.
Starostwo organizowało też spotkania dotyczące zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym – od przedszkolaków i dzieci, przez młodzież, dorosłych i seniorów. Ponadto młodzież, wychowankowie SOSW, harcerze z Hufca ZHP Nisko, a także pracownicy szkół z terenu powiatu i starostwa powiatowego w Nisku przeszli Kurs Pierwszej Pomocy oraz Kurs Podstaw.
W projekt zaangażowali się także honorowi dawcy krwi. W ramach akcji „Pomóż innym” zorganizowanej przez Regionalne Centrum Edukacji w Nisku, 26 osób oddało 12 litrów krwi. Z kolei w niżańskim LO odbył się II Niżański Dzień Profilaktyki 2018, w ramach Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki 2018.
Co więcej, podczas realizacji projektu odbyło się również wiele konkursów sportowych i test wiedzy, który został skierowany do uczniów klas I i II oraz harcerzy Hufca Nisko. Jego uczestnicy, którzy wykazali się największą wiedzą, wzięli udział w Konkursie Pierwszej Pomocy. Podczas forum nagrodzono trzech najlepszych uczniów oraz trzech najlepszych harcerzy, którzy uzyskali najlepsze wyniki w konkursie. Wśród uczniów pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Krajanowska, drugie Wiktoria Habuda, natomiast trzecie Zuzanna Wilk. Najlepszy wynik i tym samym I miejsce pośród harcerzy uzyskała Kamila Śnios. Na drugim Kacper Perlak a na trzecim Aleksandra Grzebieniak.
Przy okazji starosta podziękował z osobna wszystkim zaangażowanym i odpowiedzialnym za realizację projektu.
Trafiły one do dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu Marka Ożoga, Komendanta Powiatowego Policji w Nisku Dariusza Szybiaka, Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Nisku Krzysztofa Skrzypka, Naczelnika Ośrodka Szkolenia Państwowej Straży Pożarnej w Nisku Waldemara Kozaka, Komendanta Hufca ZHP w Nisku im. Szarych Szeregów Dariusza Wasyla, opiekuna niżańskiego grupy PaT Mirosława Szczęcha, dyrektor Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół” Alicji Sochackiej, prezes Oddziału rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Rudniku nad Sanem Kazimiery Sochy, Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Marii Budkowskiej, Powiatowego lekarza weterynarii Elżbiety Bartler, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Poprowadź mnie przez Świat” Agnieszki Dreksy, prezesa Stowarzyszenia Absolwentów i przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Nisku Marka Urbana, dyrektora Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Nisku Romana Ryznara, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nisku Marty Ciosmak oraz dyrektor Poradnii Psychologiczno-Pedagogicznej w Nisku Doroty Rabińskiej.
Z rąk starosty niżańskiego stosowne podziękowania odebrali również dyrektorzy szkół i placówek oświatowych i dyrektor Domu Dziecka w Rudniku nad Sanem. Otrzymali je dyrektor Domu Dziecka „Nasz Dom Dzieciątka Jezus” w Rudniku nad Sanem siostra Irmina Butowska wraz koordynatorem projektu siostrą Renatą Gogola, dyrektor LO w Nisku Jerzy Stelmach z koordynatorem Agatą Zych, dyrektor RCEZ Wacław Piędel z koordynatorem Edytą Maziarz, dyrektor ZS w Jeżowem Stanisław Haduch z koordynatorem Dorotą Błądek, dyrektor i jednocześnie koordynator w ZS w Rudniku nad Sanem Edward Wołoszyn oraz dyrektor SOSW w Rudniku nad Sanem Marta Szczepańska z koordynatorem Tomaszem Zielińskim.
Kamila Brzezińska