[ZDJĘCIA] – Możemy żyć z tymi obrazami, niekiedy możemy się z formułą nie zgadzać, ale zawsze będziemy świadomi jego wielkości i tego co mu zawdzięczamy, czyli tej niezwykłej fascynującej wizji Polski – mówiła Anna Król, kurator wystawy „Matejko”, którą od 20 kwietnia możemy podziwiać w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli.
Wystawa zorganizowana została z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
– Jan Matejo uformował nas, uformował naszą wyobraźnię historyczną. Każdy z nas myśli obrazami Matejki, te obrazy tkwią głęboko w nas. Rozmaite epizody z historii, ta niezwykle skomplikowana polska historia znalazła swojego wielkiego malarza, który bardzo starannie ilustrował, malował, pokazywał – tak o Janie Matejce mówi Anna Król.
Artysta malował przede wszystkim kompozycje historyczne, tworząc sugestywną i perswazyjną wizję dziejów Polski. – Matejko powiedział – „Zacznę od ran” i namalował „Kazanie Skargi”, bo chciał pokazać jacy jesteśmy wspaniali, ale też że mamy różne inne cechy. To był wielki wizjoner, ale przede wszystkim był odpowiedzialny za społeczeństwo, za Polaków, czasem przykry w swoich zachowaniach, ale zawsze pełen poświęcenia i pełen oddania – dodaje Anna Król.
Na ekspozycji możemy podziwiać, aż 90 prac artysty – obrazy olejne, szkice rysunkowe, reprodukcje drzeworytnicze i litograficzne. Wystawa podzielona jest na 7 przestrzeni tematycznych: „Warsztat”, „Historia”, „Religia”, „Polichromia Mariacka”, „Pomnik Adama Mickiewicza w Krakowie”, „Portrety” oraz „Recepcja”.
Wśród dzieł znajdujących się na wystawie odnajdujemy przedstawienia Matki Boskiej ze Skarbca z klasztoru Paulinów na Jasnej Górze oraz wizerunek Jana Kochanowskiego pochodzący z Polskiej Akademii Umiejętności. Te obrazy nie były do tej pory wypożyczane do celów wystawienniczych.
Wśród wszystkich dzieł możemy również dostrzec szkice polichromii mariackich. Gdy rozpoczęto konserwację Kościoła Mariackiego, Matejko postanowił wykonać polichromię za darmo, ponieważ uważał, że jest to jego obowiązek. – Matejko był nieprawdopodobnie pracowity. Pracował po blisko 16-18 godzin, wykonał kilka tysięcy szkiców, bardzo wiele obrazów. On żył pracą i szkoda mu było każdej chwil – dodaje kurator wystawy.
Obecny na wernisażu poseł Rafał Weber, zaznaczył, że to ogromne wyróżnienie, że przez najbliższe kilka tygodni Jan Matejko będzie gościł w Stalowej Woli. – Myślę, że jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, to również dobra okazja do tego, żeby pokazać Jana Matejkę od strony geniuszu malarskiego, ale również pokazać jego olbrzymi patriotyzm – mówił poseł.
Wystawa będzie dostępna w Muzeum Regionalnym do 10 czerwca 2018 roku.