Bramy Huty Stalowa Wola opuścił IV Kompanijny Moduł Ogniowy „Rak”. Konwój z wyprodukowanym przez HSW wyposażeniem wyjechał 24 sierpnia. Sprzęt trafił do 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.
Dostawa kolejnego KMO Rak wynika z realizacji umowy podpisanej 28 kwietnia 2016 roku. Kontrakt o wartości blisko miliarda złotych zakłada dostawę ośmiu Kompanijnych Modułów Ogniowych „Rak”.
Jak informuje HSW, w skład każdego modułu wchodzi
8 środków ogniowych, czyli moździerzy M120K na podwoziu kołowym KTO Rosomak oraz 4 artyleryjskie wozy dowódcze.
– HSW SA bez opóźnień, zgodnie z terminami zawartymi w umowie, przekazuje do jednostek Wojska Polskiego już czwarty kompanijny moduł ogniowy. Jeszcze w tym roku zostaną przekazane kolejne moduły – dodaje Jowita Jajdelska, rzecznik prasowy HSW SA.
Pierwsze elementy kompanijnego modułu ogniowego samobieżnego moździerza 120 mm „Rak” na podwoziu kołowym Huta Stalowa Wola przekazała 30 czerwca 2017 roku do 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Dostawa ta zainaugurowała cykl dostaw nowego sprzętu artyleryjskiego do Sił Zbrojnych RP. II KMO trafił do 12. Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni Józefa Hallera w Szczecinie. III KMO został dostarczony do 15. Brygady Zmechanizowanej.
– Do polskich żołnierzy wyjechał nowoczesny sprzęt artyleryjski KMO „Rak”. Tym samym ukończyliśmy czwarty etap realizacji umowy. Cieszę się, bo realizujemy jeden z największych kontraktów w polskim przemyśle obronnym, zgodnie z oczekiwaniami ze strony MON oraz żołnierzy. Dla nas to pozytywne potwierdzenie naszych kompetencji jako godnego zaufania partnera i producenta nowoczesnego polskiego uzbrojenia – mówi Bernard Cichocki, prezes zarządu HSW SA.
Produkowany w HSW Rak jest uznawany za jeden z najlepszych tego rodzaju produktów na świecie. Moździerz ten jest przeznaczony do rażenia ogniem półpośrednim, pośrednim i na wprost obiektów takich jak: pododdziały zmechanizowane, stanowiska dowodzenia i punkty dowódczo-obserwacyjne, elementy fortyfikacyjne.
Potrafi wystrzelić aż 8 pocisków na minutę i ma zasięg do 10 km. Rak wyposażenie jest w inercyjny system nawigacji, komputer pokładowy z systemem kierowania ogniem, układ automatycznego naprowadzania działa na cel, system łączności wewnętrznej i zewnętrznej, system wykrywania promieniowania laserowego, system obserwacji dookrężnej i wyrzutnie granatów dymnych. Ma też na swoim pokładzie uniwersalny karabin maszynowy 7,62 mm.
– Ambicja naszego rządu jest to, abyśmy polską gospodarkę budowali w oparciu o polski potencjał – mówiła 28 kwietnia 2016 roku premier Beata Szydło, podczas podpisania umowy w HSW. – Została podjęta decyzja o produkcji nowoczesnego sprzętu dla polskiej armii. Polskiej armii, która jest gwarantem bezpieczeństwa obywateli naszej ojczyzny. Chcemy, żeby ta armia była wyposażona w najlepszy i najnowocześniejszy sprzęt. Ale też naszą ambicją jest to, aby ten sprzęt był produkowany w polskich firmach, przy wykorzystaniu polskiej myśli technologicznej. I właśnie to spełnia się w Stalowej Woli.
Umowa zakłada, że dostawy elementów składowych do ośmiu Kompanijnych Modułów Ogniowych o kryptonimie „Rak” mają być realizowane w latach 2017-2019.