Split payment, czyli mechanizm podzielonej płatności
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli informuje o ważnej zmianie przepisów prawa podatkowego, która wejdzie w życie 1 lipca 2018 r. w zakresie podatku VAT, tj. wprowadzenie mechanizmu podzielonej płatności.
Podzielona płatność (ang. split payment) to mechanizm mający na celu przeciwdziałanie oszustwom podatkowym i powiększającej się luce podatkowej w VAT. Rozwiązanie dotyczące podzielonej płatności przewidziane jest ustawą z 15 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.
Na czym polega nowy system
Podatnicy, którzy otrzymają fakturę z wykazanym VAT, przy dokonywaniu płatności kwoty należności wynikającej z tej faktury będą mogli od 1 lipca 2018r. zastosować mechanizm podzielonej płatności. Mechanizm ten ma zasadniczo polegać na tym, że:
– zapłata kwoty odpowiadającej całości albo części kwoty podatku wynikającej z otrzymanej faktury ma być dokonywana na tzw. rachunek VAT sprzedawcy,
– zapłata całości albo części kwoty odpowiadającej wartości sprzedaży netto wynikającej z otrzymanej faktury ma być dokonywana na rachunek bankowy albo na rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej (SKOK) sprzedawcy, dla których jest prowadzony ww. rachunek VAT, albo też rozliczana w inny sposób.
Stosowanie mechanizmu podzielonej płatności
Stosowanie mechanizmu podzielonej płatności będzie dobrowolne i dotyczyć będzie transakcji dokonywanych wyłącznie pomiędzy podatnikami VAT. O wyborze stosowania mechanizmu podzielonej płatności będzie decydował nabywca. Nabywca towaru (usługi) będzie mógł zdecydować o stosowaniu tego mechanizmu w sposób wybiórczy, tj. jedynie do wybranych faktur. Jeśli nabywca zdecyduje się na jego wykorzystanie, to kwota VAT trafi na wyodrębnione konto VAT niezależnie od woli sprzedawcy.
Mechanizm podzielonej płatności znajdzie zastosowanie do regulowania zobowiązań na rzecz sprzedawców wyłącznie w walucie polskiej za pośrednictwem rachunków bankowych albo rachunków w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.
Rachunek VAT
Każdy podatnik VAT będzie miał założony rachunek VAT w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej. Założenie i prowadzenie rachunku VAT przez banki oraz SKOK-i ma być neutralne finansowo dla podatników. Oznacza to, że przedsiębiorcy nie poniosą kosztów otwarcia dodatkowych rachunków VAT.
Środki zgromadzone na rachunku VAT będą środkami należącymi do podatnika, jednak podatnicy będą mogli z takiego rachunku dokonywać wyłącznie przelewu na inny rachunek VAT oraz opłacać swoje zobowiązania podatkowe z tytułu rozliczeń podatku VAT do urzędu skarbowego.
Ustawodawca przewidział również możliwość wycofania środków z rachunku VAT na wniosek podatnika. Przekazanie środków na rachunek bieżący możliwe będzie na podstawie postanowienia naczelnika urzędu skarbowego.
Ustawodawca wprowadził szereg korzyści, które z pewnością będą zachętą dla podatników do korzystania z tego systemu, tj.:
– Zmniejszenie kwoty zobowiązania podatkowego
Jeżeli zapłata VAT do urzędu skarbowego następuje w całości z rachunku VAT w terminie wcześniejszym niż termin określony dla zapłaty tego podatku, kwotę zobowiązania podatkowego z tytułu podatku do zapłaty można obniżyć o kwotę wyliczoną według wzoru wskazanego w art. 108d ust. 1 ustawy o VAT, tj. kwotę odpowiadającą wartości zobowiązania odniesioną do stopy referencyjnej NBP (obowiązującą na dwa dni robocze przed dniem zapłaty podatku) i liczbę dni, o którą przyśpieszono zapłatę.
– Brak odpowiedzialności solidarnej nabywcy za zaległości podatkowe dostawcy
W przypadku zapłaty danej faktury przy zastosowaniu metody podzielonej płatności nie będą miały zastosowania przepisy o odpowiedzialności solidarnej, zawarte w dziale Xa oraz nie będą miały zastosowania regulacje związane ze stosowaniem sankcji określonych w art. 112b ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 1 oraz art. 112 c ustawy o VAT, do wysokości kwoty podatku wynikającej z otrzymanej faktury zapłaconej z zastosowaniem mechanizmu split payment.
– Brak podwyższonych odsetek za zwłokę
Przepisy przewidują, że nie stosuje się podwyższonej stawki odsetek za zwłokę w odniesieniu do zaległości powstałej w wyniku złożenia deklaracji VAT, w której podatnik wykazał kwotę podatku naliczonego, której co najmniej 95 proc. wynika z faktur, które zostały zapłacone z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności. Przepis ten nie znajdzie zastosowania do zaległości podatkowej w VAT, przekraczającej dwukrotność kwoty podatku naliczonego wykazanej w złożonej deklaracji podatkowej.
Mechanizm ten nie zwalnia jednak podatników z obowiązku weryfikacji kontrahentów. Nabywca nie skorzysta bowiem z ochrony przed solidarną odpowiedzialnością, czy podwyższonymi odsetkami, jeśli wiedział, że faktura zapłacona z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności została wystawiona przez podmiot nieistniejący, stwierdza czynności, które nie zostały dokonane, podaje kwoty niezgodne z rzeczywistością lub potwierdza czynności nieważne, w rozumieniu przepisów art. 58 i art. 83 kodeksu cywilnego.
– Uproszczony i przyśpieszony zwrot podatku VAT z organu podatkowego
Jeśli podatnik zdecyduje się na zwrot VAT na wydzielony rachunek VAT, to nastąpi on w przyspieszonym terminie tj. 25 dni licząc od dnia złożenia deklaracji wraz z wnioskiem o zwrot (bez dodatkowych warunków). W tym wypadku ustawodawca nie przewiduje możliwości przedłużenia terminu otrzymania zwrotu, co jest nowością proceduralną dla urzędów skarbowych i dobrą wiadomością dla przedsiębiorstw.
Ze szczegółami wprowadzonych zmian, czyli przepisami nowo dodanego rozdziału 1a działu XI „Mechanizm podzielonej płatności” ustawy VAT oraz całością ustawy zmieniającej można zapoznać się w Dzienniku Ustaw z 2018 roku, poz. 62.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli