[Zdjęcia] W dniach 20-21 września w Bibliotece Międzyuczelnianej w Stalowej Woli odbyły się warsztaty polskiego języka migowego zorganizowane przez Bibliotekę Wydziału Zamiejscowego KUL. Hasło zajęć brzmiało – „Zrozumieć człowieka niesłyszącego”.
Warsztaty zorganizowane zostały we współpracy ze Szkołą Katolicką w Stalowej Woli, Muzeum Jana Pawła II i duszpasterstwem niesłyszących diecezji sandomierskiej. Inicjatywa narodziła się w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki. Zajęcia poprowadził trener i tłumacz Polskiego Języka Migowego ks. Stanisław Gurba – diecezjalny duszpasterz niesłyszących.
Celem warsztatów było przybliżenie stalowowolanom języka migowego. Pokazanie jak osoby niesłyszące funkcjonują w społeczeństwie, jak komunikują się między sobą, ale też jak szukają kontaktu z osobami słyszącymi. W spotkaniu udział wzięły przede wszystkim osoby słyszące, które oprócz język migowego, nauczyły się zachowań wobec osoby niesłyszącej, chodzi tu o umiejętność nawiązania kontaktu wzrokowego, powolnego mówienia, poruszania ustami. – To są rzeczy, na które osoby słyszące nie zwracają uwagi, natomiast to bardzo osobom niesłyszącym utrudnia komunikację przy załatwianiu różnego rodzaju spraw – mówił ks. Stanisław Gurba.
Warsztaty cieszyły się dużą popularnością. – Wyznaczyliśmy limit do 20 osób, a zgłosiło się dwa razy więcej – mówi dr Joanna Kopacz, kierownik projektu.
Więcej na temat warsztatów przeczytasz w papierowym wydaniu SZTAFETY – NR 39 (27.09.2018)