Dostosowanie sieci szkół do nowego ustroju szkolnego, założenia reformy edukacyjnej oraz wynikające z nich konsekwencje to tematy poruszane podczas wtorkowej konferencji zorganizowanej w stalowowolskiej Bibliotece Międzyuczelnianej. W spotkaniu wzięli udział poseł Krystyna Wróblewska, wojewoda podkarpacka Ewa Leniart, podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch, samorządowcy, dyrektorzy szkół i nauczyciele.
Podczas wtorkowej konferencji zaproszeni goście podkreślali ogromną rolę samorządów w procesie wdrażanych zmian oświatowych podając Stalową Wolę jako przykład dobrej praktyki w tym zakresie. Reforma edukacyjna w Stalowej Woli dotknie przede wszystkim samodzielną placówkę jaką jest gimnazjum nr 2. Rada miejska podjęła decyzję o przekształceniu szkoły w Publiczną Szkołę Podstawową z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego nr 2.
Posłanka Krystyna Wróblewska zaznaczyła, że reforma edukacyjna nie powinna być zaskoczeniem bowiem Prawo i Sprawiedliwość idąc do wyborów zapowiadało wdrażane obecnie zmiany. Reforma zakłada ośmioletnie szkoły podstawowe, czteroletnie liceum, pięcioletnie technikum i szkoły branżowe.
Wojewoda podkarpacka Ewa Leniart podkreślała dobre przygotowanie rządu do reformy w kontekście finansowym. W budżecie zabezpieczone zostały środki na adaptację szkół na potrzeby wprowadzanej reformy i dodatkowe pieniądze na subwencję oświatową dla sześciolatków.
Obecny na spotkaniu starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny zadeklarował że nauczyciele, dla których zabraknie etatów w placówkach miejskich będą przyjmowani do szkół, których organem prowadzącym jest powiat.
One Comment
Zuza
PIS deklarował reformę oświaty dokładnie w takim kształcie jak teraz realizuje , wyborcy wiedzieli o tym głosując na nich, nikt nie powinien być tym zaskoczony – chyba że zaskoczeniem jest realizacja przez polityków programu wyborczego – to rzeczywiście raczej się nie zdarzało do tej pory.