Kraksa samochodowa, czy wypadek komunikacyjny oprócz rozbitego pojazdu lub jego całkowitego zniszczenia najczęściej powoduje ciężkie uszkodzenia ciała, rozstrój zdrowia. Nierzadko kończy się trwałym inwalidztwem lub tragiczną śmiercią. Uszczerbek na zdrowiu spowodowany kolizją, a zatem powstały w sferze fizycznej poszkodowanego, powoduje zmianę i powstanie po jego stronie innych, zwiększonych potrzeb.
Leczenie i rehabilitacja
Skutki wypadku w postaci obrażeń ciała i rozstroju zdrowia w związku z nowymi wymogami, podwyższają wydatki na sferę dochodzenia do zdrowia i odzyskania pełnej sprawności, porównywalnej ze stanem sprzed wypadku. Niewątpliwie zwiększa to koszta w tym zakresie.
Do ich pokrycia zobowiązany jest sprawca szkody, a właściwie zakład ubezpieczeń, który świadczy sprawcy kolizji ochronę w zakresie polisy OC. Zazwyczaj takie wydatki ponoszone są w dłuższej perspektywie czasowej, jako wydatki cotygodniowe lub comiesięczne, a to może powodować dodatkowe utrudnienia dla poszkodowanego. Z tego też powodu przy zwiększonych zapotrzebowaniach, w perspektywie dłuższego czasu można żądać świadczenia noszącego nazwę renty na zwiększone potrzeby.
Dodatkowe odżywianie i opieka
Zwrot kosztów za dodatkowe odżywianie w okresie leczenia i rehabilitację również jest uzasadniony, zwłaszcza w sytuacji, gdy konieczna jest szybsza regeneracja organizmu poszkodowanego. Do ubiegania się o tego rodzaju rentę potrzebujemy właściwego zaświadczenia – opinii lekarskiej, w której wykazany zostanie zakres potrzeb oraz okres przez jak mogą one występować. Zgodnie z orzecznictwem sądów polskich prawo do tego rodzaju renty przysługuje, gdy istnieje potrzeba wykonywania zabiegów leczniczych i rehabilitacyjnych, dodatkowej opieki, czy dożywiania, a także, gdy ujawni się konieczność ciągłego powiększania wydatków na poprawę stanu zdrowia poszkodowanego lub zapobieżenie jego pogorszeniu.
Tylko doświadczona kancelaria odszkodowawcza jest w stanie skutecznie zawalczyć o cały pakiet świadczeń należnych w takiej sytuacji.
Renta czasowa a renta stała
Renta na zwiększone potrzeby ma charakter zmienny. Jej wymiar może się zwiększać lub zmniejszać, w zależności od potrzeb, ale i faktycznych wydatków ponoszonych przez poszkodowanego. „Zmiany wymiaru renty można żądać w każdym czasie, podobnie zresztą jej wymiar może być badany przez zakład ubezpieczeń w dowolnym momencie i w związku z tym dokonywać w jej wysokości stosownych korekt. Renta na zwiększone potrzeby może przybrać postać czasowej lub stałej. Zależy to od określenia czasu w jakim występuje zwiększenie potrzeb u osoby poszkodowanej ”- przypominają specjaliści z kancelarii AIF.
Podstawowa różnica między rentą o charakterze stałym a czasowym polega na odwracalności następstw szkody. Nawet gdy są one długotrwałe, ale odwracalne przyznana jest renta czasowa, gdy zaś negatywne skutki mają charter nieodwracalny, wówczas przyznaje się rentę stałą.
Analiza poszczególnych elementów, wnikliwe i dokładne przedstawienie sprawy przez doświadczonych w dziedzinie dochodzenia odszkodowań i świadczeń rentowych specjalistów, umożliwia uzyskanie odpowiednio wysokiego wymiaru należności.