Wypadek to najczęściej losowe i nieoczekiwane zdarzenie, które niesie ze sobą daleko idące konsekwencje. Nie da się zaprzeczyć, że uszczerbek majątkowy w takim przypadku jest jednym z najmniejszych problemów. Najdotkliwsze są szkody osobowe, szczególnie w przypadku, gdy poszkodowany w wyniku zdarzenia umrze. Z pewnością jest to trudne i bardzo dotkliwe zarówno dla sprawcy, jak i najbliższej rodziny zmarłego. Należy tutaj poruszyć bardzo ważną kwestię – poza odpowiedzialnością karną sprawcy, istnieje możliwość dochodzenia roszczeń cywilnych. Najczęściej w przypadku wypadków świadczenia wypłacane są przez towarzystwa ubezpieczeniowe, ale w szczególnych przypadkach instytucją zobowiązana do zapłaty może być Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
Odszkodowanie oraz zadośćuczynienie za doznaną krzywdę
Poszkodowanemu przysługuje odszkodowanie, które stanowi sumę poniesionych kosztów wynikłych z tejże szkody. Przede wszystkim kwota ta uwzględnia wydatki na leczenie, rehabilitację, preorientację zawodową. Jeśli w wyniku zdarzenia osoba poszkodowana zmarła to członkowie najbliższej rodziny mogą starać się o stosowane odszkodowanie, ale tylko w przypadku, gdy nastąpiło znaczne pogorszenie ich sytuacji życiowej. W przeciwieństwie do odszkodowania zadośćuczynienie jest to forma rekompensaty za doznane krzywdy, gdzie do ubiegania się o świadczenie nie trzeba spełnić żadnych dodatkowych przesłanek. Przysługuje zarówno samemu poszkodowanemu, jak i rodzinie osoby poszkodowanej, która zmarła w wyniku wypadku.
Renta fakultatywna, obligatoryjna oraz z tytułu utraty zdolności do pracy zarobkowej
W przypadku śmierci osoby poszkodowanej w wypadku członkowie najbliższej rodziny, wobec których ciążył na zmarłym obowiązek alimentacyjny, mogą starać się o uzyskanie renty obligatoryjnej. Jest ona ustalana proporcjonalnie do możliwości zarobkowych i majątkowych zmarłego. Renta fakultatywna przysługuje osobom, którym zmarły dobrowolnie i stale dostarczał środków utrzymania. Nie jest to świadczenie obligatoryjne – renta jest orzekana w przypadku, gdy wymagają tego względy słuszności. Jeśli poszkodowany przeżył wypadek, ale w wyniku doznanych obrażeń utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej, może domagać się stosownej renty.
Pomoc prawna profesjonalistów w uzyskaniu należnych świadczeń jest niezwykle ważna. Osoby poszkodowane często nie wiedzą, jakie świadczenia im przysługują. Należy zwrócić uwagę na fakt, że o wszystkie wskazane powyżej świadczenia można starać się łącznie – osoba poszkodowana może domagać się wypłaty odszkodowania, przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy, zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, natomiast najbliżsi członkowie zmarłego w wyniku wypadku mogą starać się o odszkodowanie, zadośćuczynienie, rentę obligatoryjną, pozostałe bliskie osoby mogą ubiegać się o rentę fakultatywną, a zwrot kosztów leczenia i pogrzebu przysługuje temu, kto rzeczywiście poniósł te koszty. Największym problemem osób poszkodowanych lub członków najbliższej rodziny jest brak fachowej wiedzy dotyczącej odszkodowań. Brak pomocy ze strony pełnomocnika może skutkować wypłatą zbyt niskich świadczeń. Warto rozważyć skorzystanie z usług doświadczonej kancelarii odszkodowawczej.