Już oficjalnie Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli został przekształcony w Wydział Mechaniczno – Technologiczny. 8 lutego na konferencji prasowej poznaliśmy strukturę organizacyjną oraz władze wydziału.
Na Wydziale Mechaniczno – Technologicznym studenci z naszego regionu kształcić się będą na dwóch kierunkach: Budowa i eksploatacja maszyn oraz Zarządzanie inżynierią produkcji. Dziekanem wydziału został prof. Aleksander Mazurkow.
– Kierunki studiów na wydziale w Stalowej Woli zostały zatwierdzone i oficjalne otwarcie oraz nabór prowadzony będzie już od 1 września. Na dzień dzisiejszy możemy powiedzieć, że sprawy, które jeszcze trzeba uporządkować w związku z funkcjonowaniem i rozpoczęciem działalności tego pełnoprawnego wydziału w Stalowej Woli praktycznie zostały zamknięte – mówi prof. Tadeusz Markowski, rektor Politechniki Rzeszowskiej.
Rektor podkreśla również, że współpraca z miastem Stalowa Wola, a przede wszystkim z przedsiębiorstwami znajdującymi się na jego terenie, zostanie jak dotychczas utrzymana na dobrym poziomie.
– Historycznie rzecz ujmując ja zaczynałem funkcjonowanie jako pracownik w końcówce lat 70. tutaj w technikum mechanicznym. Wówczas studiowało w Stalowej Woli blisko 400 studentów na dwóch kierunkach studiów – budowa maszyn i maszyny robocze ciężkie. To były typowe kierunki utworzone pod Hutę i myślę, że w ramach specjalności do tej tematyki wrócimy. Takie jest zapotrzebowanie miejscowego przemysłu, które wynika ze spotkań, jakie prowadzimy na terenie Stalowej Woli – dodaje rektor.
Uczelnia podejmuje również współpracę ze szkołami z powiatu stalowowolskiego, organizując na przykład różnego rodzaju wykłady, konferencje i spotkania.
– Staramy się być obecni w szkołach, wysłaliśmy informacje do szkół na temat popularnych wykładów, które moglibyśmy prowadzić. Generalnie, ściągamy na uczelnię konkursy tematyczne z dziedziny matematyki czy fizyki, żeby ten wydział stał się takim miejscem, w którym ci przyszli maturzyści zdobywają taki pierwszy kontakt z nauką, żeby mogli rozwijać swoje zainteresowania w kierunkach informatycznych, matematycznych, technicznych – mówi dr Andrzej Chmielowiec, prodziekan ds. kształcenia.