Osiem komitetów zarejestrowało ostatecznie swe listy do Sejmu w naszym, rzeszowsko-tarnobrzeskim okręgu wyborczym. Największa chyba niespodzianka, to wypadnięcie w ostatniej chwili z listy PiS marszałka Podkarpacia Władysława Ortyla, który miał być jej liderem i lokomotywą. O 15 mandatów w Sejmie powalczy w naszym okręgu 210 kandydatów w tym… dwóch byłych komendantów powiatowych policji w Stalowej Woli.
Ortyl, będący jednocześnie szefem PiS w rzeszowskim okręgu tej partii, był na czele listy jeszcze 9 września, w przeddzień jej rejestracji. Jako bardzo znany samorządowiec miał zapewnić liście PiS duże poparcie, po tym, jak zabrakło na niej Stanisława Ożoga, który w 2007 r. uzyskał blisko 39 tys. głosów (w ubiegłym roku Ożóg został europarlamentarzystą). Z drugiego miejsca miała startować Józefa Hrynkiewicz z Warszawy, która była tu liderką listy w poprzednich wyborach (dostała wtedy 17 tys. głosów). Ale centrala PiS w Warszawie ostatecznie postawiła jednak na Józefę Hrynkiewicz, która uparła się na „jedynkę”, a Władysław Ortyl nie chciał startować z innego miejsca niż pierwsze.
Bardzo wysoko, bo na trzecim miejscu listy PiS, znalazł się poseł Antoni Błądek ze Stalowej Woli. Z powiatu stalowowolskiego kandyduje jeszcze Małgorzata Nowak, zastępca wójta gminy Radomyśl nad Sanem i Rafał Weber, przewodniczący Rady Miejskiej Stalowej Woli (z ostatniej, 30 pozycji). Na liście PiS są także m.in. starosta niżański Robert Bednarz z Jeżowego, Celina Żołopa z Niska, Monika Hara-Pałkowska z Gorzyc i Kamil Kalinka z Tarnobrzega.
Butrynowa, Szlęzak, Polak…
Na liście Platformy Obywatelskiej wokół „jedynki” nie było większych kontrowersji – została nią posłanka Krystyna Skowrońska z Mielca. Na czwartym miejscu znalazła się posłanka Renata Butryn ze Stalowej Woli, a tuż za nią poseł Mirosław Pluta z Woli Baranowskiej. Na liście są także m.in. Magdalena Bąk-Wołoszyn z Pysznicy, Jadwiga Bielecka z Niska, Dariusz Żmuda z Dąbrówki (gmina Radomyśl nad Sanem) oraz troje mieszkańców Tarnobrzega: Iwona Kołek, Kamila Kędziora i Bogusław Potański. Z listy PO kandyduje także były komendant powiatowy policji w Stalowej Woli Mirosław Pawełko, mieszkaniec Kustrawy w gminie Krzeszów.
Listę PSL otwiera poseł Jan Bury z Rzeszowa, a z drugiego miejsca kandyduje były prezydent Stalowej Woli Andrzej Szlęzak, dla którego będzie to trzecia potyczka o Sejm (bezskutecznie kandydował w 1991 r. i w 2001 r.). Są na niej także m.in. Danuta Serafin i Waldemar Rams z Cyganów w gminie Grębów, Celina Gumińska ze Zbydniowa, Błażej Borowiec z Niska oraz Magdalena Wrzosek i Tomasz Skulski z Tarnobrzega.
Liderem listy Zjednoczonej Lewicy (Sojusz Lewicy Demokratycznej + Twój Ruch + Polska Partia Socjalistyczna + Unia Pracy + Zieloni) jest poseł Tomasz Kamiński z Rzeszowa. Ze Stalowej Woli kandyduje Ala Zych i były komendant powiatowy policji Krzysztof Polak. Z Niska – Amanda Siudy, a z Tarnobrzega – Iwona Zawada, Katarzyna Paluch, Marta Maciuk i Zbigniew Młodawski. Po raz pierwszy od 2001 r. z listy lewicy nie kandyduje do Sejmu Julian Ozimek, obecny burmistrz Niska (nigdy nie zdobył mandatu).
Kukiz i KORWIN
Liderem listy komitetu Kukiz’15 jest Maciej Masłowski z Rzeszowa, a z drugiego miejsca startuje Grzegorz Kida ze Stalowej Woli (pierwotnie „jedynką” miał być Maciej Miłosz ze Stalowej Woli). Są na niej także m.in. Janusz Bronkiewicz z Ulanowa (wiceprzewodniczący rady powiatu niżańskiego) i Anita Zachariasz z Tarnobrzega. Listę zamyka radny Stalowej Woli Daniel Hausner.
Na czele listy komitetu KORWIN (ugrupowanie Janusza Korwin-Mikkego) jest Damian Małek z Rzeszowa. Ze Stalowej Woli kandydują Artur Burak (wysoka, 3 pozycja) i Mirosław Tarka, a z Tarnobrzega Maciej Ziobro. Są na niej także Bartłomiej Kania i Urszula Paruch z Rudnika nad Sanem.
Stonoga i Razem
Swoje listy zarejestrowały też w naszym okręgu dwa mało znane dotąd komitety: Zbigniewa Stonogi (tego, który ujawnił w Internecie akta śledztwa w sprawie afery taśmowej) oraz komitet partii Razem.
Na liście Stonogi nie ma nikogo z terenu powiatów stalowowolskiego, niżańskiego i tarnobrzeskiego. Jej liderem jest Rafał Sikora, sportowiec z Sadkowej Góry (wieś w powiecie mieleckim). Lista partii Razem jest równie osobliwa. Oprócz jej lidera, Martina Irzyka z Dobrzechowa (wieś w powiecie strzyżowskim) i trzech osób z Rzeszowa, wszyscy pozostali kandydaci to „spadochroniarze”, czyli osoby spoza naszego okręgu wyborczego: pochodzą m.in. z Warszawy, Wrocławia, Białej Podlaski, a nawet Wejherowa.
Tylko panie do Senatu
Gdy zamykaliśmy ten numer „Sztafety”, w jednomandatowym okręgu nr 54 do Senatu (powiat leżajski, niżański, tarnobrzeski, stalowowolski oraz Tarnobrzeg jako miasto na prawach powiatu) zarejestrowano tylko dwie kandydatki: Lidię Błądek i Janinę Sagatowską. Ta pierwsza startuje co prawda pod szyldem własnego komitetu Razem z Lidią Błądek, ale jest oficjalnie popierana przez PO i PSL. Sagatowska to kandydatka PiS (senator w latach 1997-2005 i obecnej kadencji).
Dokumenty i podpisy (potrzeba ich 2 tysiące) wymagane do rejestracji złożyła także Marzena Kardasińska ze Stalowej Woli, kandydatka komitetu Kukiz’15. Jeśli zostaną one pozytywnie zweryfikowane, to będzie ona trzecią kandydatką do Senatu w tym okręgu wyborczym. W 2011 r. o mandat walczyło tu sześć osób.
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W PAPIEROWYM WYDANIU SZTAFETY 17 WRZEŚNIA