Od 1 lipca Pracownia Rezonansu Magnetycznego w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli świadczy usługi w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Oznacza to, że ubezpieczeni pacjenci mogą skorzystać z badań nieodpłatnie. Nie muszą też, jak było do tej pory, korzystać z innych placówek współpracujących z NFZ, gdzie kolejki są zazwyczaj znacznie dłuższe.
Pracownia Rezonansu Magnetycznego w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli funkcjonuje już od 10 miesięcy. Prowadzi ją gdyńska firma Aura Medic, specjalizująca się w diagnostyce obrazowej.
Uruchomienie takiej pracowni w stalowowolskim szpitalu jest niezwykle cenne ze względu na obecnie występujące trendy demograficzno-epidemiologiczne, wskazujące potrzebę na tego typu usługi.
Aura Medic zainstalowała w stalowowolskiej lecznicy nowoczesny 16-kanałowy aparat rezonansu magnetycznego General Electric Healthcare – Signa 1,5T HDx(t). Jego parametry techniczne i użytkowe pozwalają na wykonywanie pełnego zakresu badań diagnostycznych dostępnych w technologii rezonansu magnetycznego. Dzięki dedykowanym cewkom i specjalistycznemu oprogramowaniu aparat jest w stanie wykonywać nawet najbardziej specjalistyczne badania ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego, pozwalając na precyzyjną diagnostykę stanu pacjenta, często nieosiągalną innymi metodami.
– Bardzo cieszymy się z tej współpracy. Pracownia RM była elementem bardzo potrzebnym temu szpitalowi. Na 9 szpitali w województwie podkarpackim, działających na II poziomie referencyjnym, wasz był jedynym, który nie dysponował rezonansem magnetycznym. Jestem przekonany, że ta inwestycja przez długie lata będzie dobrze służyła miastu i społeczności powiatu – mówił podczas oficjalnej prezentacji pracowni Damian Biedulski, prezes firmy Aura Medic.
Pracownia jest odpowiedzią na potrzeby osób chorych, niesamodzielnych i starszych. Jej funkcjonowanie przyczynia się do polepszenia jakości opieki zdrowotnej w trakcie hospitalizacji oraz istotnie wspiera możliwości diagnostyczne szpitala. Lepsza diagnostyka na miejscu, to większa ciągłość i kompleksowość procesu leczniczego prowadzonego przez szpital.
Warto jednak wspomnieć równie o okołomedycznych korzyściach. Można do nich zaliczyć chociażby zapewnienie większego komfortu psychicznego chorym, jakimi często są pacjenci oddziałów szpitalnych, w tym neurologicznego i udarowego. Dzięki temu, że pracownia funkcjonuje w szpitalu, nie ma konieczności transportowania chorych do innych placówek, co jest dla nich bardzo uciążliwe.
– Każdego dnia dokładamy starań, aby osoby znajdujące się pod naszą opieką były zadowolone ze świadczonych przez nas usług, czuły się bezpiecznie i wiedziały, że mogą liczyć na pomoc doświadczonych specjalistów – mówi Damian Biedulski.
Od 1 lipca br. Pracownia Rezonansu Magnetycznego Aura Medic w Stalowej Woli świadczy również badania w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Kontrakt obejmuje wykonanie około 120 badań miesięcznie. To zdecydowanie usprawni proces leczenia pacjentów ambulatoryjnych, objętych opieką specjalistyczną w regionie.
A dostać się na bezpłatne badanie rezonansem magnetycznym wcale nie jest łatwo. W województwie podkarpackim kolejki na takie badanie w ramach NFZ sięgają nawet do roku czasu.
W pracowni RM Aura Medic w stalowowolskim szpitalu kolejki są aktualnie bardzo krótkie. W trybie pilnym badanie można wykonać już na początku września br., natomiast w trybie stabilnym na koniec września br.
Od jej uruchomienia w ub. roku, w pracowni wykonano już ponad tysiąc badań. Najmłodszy pacjent miał zaledwie 5 lat, a najstarszy ponad 80.
Rezonans magnetyczny jest nowoczesnym i bardzo precyzyjnym badaniem przedstawiającym obraz przekrojów narządów wewnętrznych człowieka we wszystkich płaszczyznach. Za pomocą rezonansu magnetycznego uzyskuje się bardzo dobre obrazy przy badaniach układu mięśniowego, szkieletowego, zwłaszcza kręgosłupa i otaczających go przestrzeni. Sprawdza się również w diagnostyce nowotworów oraz procesów zapalnych. Rezonans bardzo dobrze uwidacznia naczynia krwionośne, jamy serca i mięsień sercowy. Umożliwia wykrycie elementów niewidocznych
w badaniu RTG np. szpiku kostnego.
W przeciwieństwie do badań radiologicznych, obrazowanie rezonansem magnetycznym nie jest związane z wykorzystaniem promieni, które mogą mieć szkodliwe oddziaływanie na organizm człowieka. Badanie rezonansem nie powoduje żadnych reakcji biologicznych u pacjenta. Nie wchodzi również w interakcje ani nie zaburza prowadzonego badania farmakologicznego.
Po zakończeniu badania pacjent może również prowadzić samochód, ponieważ badanie nie wpływa na jego samopoczucie. W porównaniu z tomografią komputerową (TK), skanowanie rezonansem magnetycznym (MR) stwarza większe możliwości różnicowania tkankowego i można je wykonać we wszystkich płaszczyznach. Jednocześnie jest nieszkodliwe i pozwala wyeliminować niekorzystne promieniowanie.
Przewaga badania MR nad TK jest wręcz zasadnicza, również ze względu na kilkunastokrotnie większą rozdzielczość kontrastową. To samo dotyczy obrazowania układu nerwowego, a zwłaszcza tkanki mózgowej czy rdzenia kręgowego. Pomaga zdiagnozować zaburzenia neurologiczne, guz mózgu, stwardnienie rozsiane, których TK nie wykryje. W przeciwieństwie do badania TK, rezonans magnetyczny może być powtarzany wielokrotnie, ze względu na wykorzystywanie nieszkodliwego dla organizmu pola magnetycznego i fal radiowych.
Rezonans może być wykonywany u chorych w każdym wieku, a także u kobiet ciężarnych i niemowląt. Jedynymi możliwymi powikłaniami są ewentualne reakcje niepożądane po podaniu środków kontrastowych. Większość badań odbywa się jednak bez podawania środka kontrastowego.
Warto zaznaczyć, że diagnostyka za pomocą rezonansu magnetycznego została znacząco poszerzona, gdy w 1988 roku wprowadzono dożylne środki kontrastowe, którymi są chelaty gadolinu. Jak dotąd są one najlepiej tolerowanymi ze wszystkich środków kontrastowych stosowanych w diagnostyce obrazowej. Wstrząs anafilaktyczny po podaniu środka kontrastowego przy badaniu rezonansu magnetycznego występuje 6-8 razy rzadziej niż po podaniu środka kontrastowego w trakcie badania radiologicznego (rtg, TK).
Chemicznie niezmienione chelaty gadolinu są usuwane głównie przez wydalanie nerkowe, ich czas półtrwania w osoczu wynosi około 90 minut. Droga usuwania jest taka sama w przypadku pacjentów z niewydolnością nerek. Dawkowanie zależy od zastosowanego środka, badanej okolicy ciała, problemu klinicznego oraz wieku pacjenta. Jeżeli zachodzi potrzeba dożylnego podania środka kontrastowego, należy pozostać na czczo ok. 4 godziny przed badaniem, poinformować personel o ewentualnych chorobach nerek i mieć aktualny wynik poziomu kreatyniny w surowicy krwi (14 dni przed badaniem).
Od 1 lipca br. Pracownia Rezonansu Magnetycznego Aura Medic z Stalowej Woli świadczy również badania w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Kontrakt obejmuje wykonanie około 120 badań miesięcznie. To zdecydowanie usprawni proces leczenia pacjentów ambulatoryjnych, objętych opieką specjalistyczną w regionie.
O czym jeszcze warto pamiętać? Rezonans magnetyczny jest metodą obrazową wykorzystującą silne pole magnetyczne, dlatego do pokoju badań nie wolno wnosić: kluczy, okularów, zegarków, biżuterii, zabawek, kart magnetycznych, klamerek, spinek, agrafek, pasków, baterii, telefonów, protez, lasek czy kuli ortopedycznych oraz jakichkolwiek metalowych lub zawierających metal przedmiotów. Niezastosowanie się do tego zakazu może spowodować uszkodzenie aparatu, wniesionych przedmiotów i narazić na niebezpieczeństwo obsługę urządzenia lub pacjenta.
Nie każdy jednak może poddać się takiemu badaniu. Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do badania RM są:
– rozrusznik serca
– kardiowerter-defibrylator serca
– odłamki metaliczne w okolicy gałki ocznej
– inne: implanty ślimaka, stymulatory wzrostu kości, elektrody dosercowe
Przeciwwskazania względne do badania MR:
– niemożność pozostawania w bezruchu w czasie badania – ruchy mimowolne
– nasilona klaustrofobia
– pierwszy trymestr ciąży, o ile nie zachodzi stan zagrożenia życia
Stenty na naczyniach wieńcowych (6 miesięcy po zabiegu), nie są przeciwwskazaniem do badania. Przeszkody nie stanowią również mostki, koronki, wszczepy tytanowe, aparaty stałe, plomby amalgamatowe. Podobnie jest z implantami po operacjach ortopedycznych i neurochirurgicznych – druty, śruby, płytki zespalającej, sztuczne stawy pozwalają na wykonanie badania MR.
Samo badania trwa od 20 minut do 1 godziny. Jest bezbolesne, jednak należy pamiętać, że w jego trakcie należy leżeć nieruchomo. Czas trwania badania zależy od jego rodzaju.
Pacjent nie rozbiera się do badania, dlatego najlepiej zgłosić się do pracowni w ubraniu pozbawionym elementów metalowych. Pasek, zegarek, klucze, telefon komórkowy, karty płatnicze i elektroniczne i inne rzeczy pacjent zostawia w przebieralni w pracowni MR. Badanie nie zakłóca działania leków, przed badaniem można przyjmować wszystkie zalecane lekarstwa.
Zainteresowane osoby mogą zapisać się na badanie, dzwoniąc do rejestracji pracowni pod numer: 15 818 10 50 lub kontaktując się drogą e-mail: stalowawola@auramedic.pl
>>Promocja<<<
3 Comments
PZO
jaki bezpłatny NFZ płaci z naszych podatków wiec co to za tytul ?
Zdonek
Artykul zawiera błędy merytoryczne
Lolo
Proszę Państwa mamy drugą połowę sierpnia a u Was aktualności z 3 sierpnia…zgłaszam zapotrzebowanie na świeże informacje ze Stalowej Woli