Jedynym zabytkiem klasy zerowej w Leżajsku jest klasztor i bazylika OO. Bernardynów. Ołtarz główny, a przede wszystkim ołtarz św. Franciszka są w dramatycznym stanie i wymagają natychmiastowych prac remontowych. W tym celu podczas jednej z ostatnich sesji Rady Miejskiej w Leżajsku podjęto uchwałę, by wnioski o tego typu prace można było składać w każdym czasie.
Projekt uchwały przedstawiła kierownik Biura Architekta Miejskiego Sabina Jędras, która poinformowała, że w załączniku przedmiotowej uchwały określającym zasady udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków na terenie Leżajska, proponuje się zmienić zapis uchwały regulującej termin składania wniosków o takie prace jako nie mający zastosowania w przypadku ubiegania się o dotacje na prace konserwatorskie i roboty budowlane wymagające niezwłocznego podjęcia, których konieczność wykonania wynika ze zdarzeń losowych powodujących bezpośrednie zagrożenie zabytku, bądź roboty te uznane zostały przez służby konserwatorskie lub nadzór budowlany za niezbędne i pilne. W myśl tej uchwały wnioski o udzielenie dotacji mogą być składane w każdym czasie.
Dodatkowo radnym problematykę tę przybliżył zastępca burmistrza Leżajska Andrzej Janas – Uchwała powinna przewidywać możliwość udzielenia doraźnej pomocy na ratowanie zabytku w przypadku gwałtownego pogorszenia się jego stanu. We wnioskowanej zmianie oczywiście chodzi o zespół bazyliki i klasztoru Ojców Bernardynów, jedyny zabytek klasy zerowej w Leżajsku, a dokładniej o ołtarz główny i o przede wszystkim ołtarz św. Franciszka w nawie północnej, które są w stanie zagrażającym ich istnieniu. W tej sprawie odbyły się rozmowy z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków i wstępne ustalenia z ojcem Kustoszem, który przedsięwziął rozmowy z Powiatem i Marszałkiem Województwa – powiedział Andrzej Janas. Jednocześnie zastępca burmistrza poinformował, co może być zrobione w najbliższym czasie oraz jaką rolę miałoby odegrać miasto – W tym roku mógłby być realizowany jedynie pierwszy etap – zabezpieczający. Główny ciężar finansowania tego przedmiotu będzie spoczywał na Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, do ewentualnej dyspozycji będzie też Fundusz Kościelny z MSWiA. Także miasto oczywiście, jeśli się pojawią możliwości finansowe. Natomiast bez zmiany uchwały nie ma możliwości przyjścia z pomocą nawet niewielką kwotą. To co miasto może zaoferować, to środki które są dalece niewystarczające do rozpoczęcia tegorocznych prac zabezpieczających, ale też trudno sobie wyobrazić, by wszyscy wokół ratowali zabytek klasy zerowej z wyjątkiem miasta – zaznaczył Andrzej Janas.
Radni jednomyślnie przyjęli uchwałę. Ołtarz św. Franciszka już został częściowo zdemontowany, a wokół niego pojawiły się rusztowania (na zdjęciu).