[Zdjęcia] „Artysta jako organizator wyobraźni narodowej. Portrety twórców „Sztuki i Narodu” – Tadeusz Gajcy, Andrzej Trzebiński, Wacław Bojarski” – taki tytuł nosiła konferencja zorganizowana 17 lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli.
Zawarte w tytule konferencji hasło „Sztuka i Naród” to nazwa najważniejszego pisma literackiego w okupowanej Warszawie. W tamtych czasach celem pisma było stworzenie nowej świadomości kulturalnej. Na łamach „Sztuki i Narodu” publikowali wybitni poeci tacy jak Tadeusz Gajcy, Wacław Bojarski, Andrzej Trzebiński, Zdzisław Stroiński, Bronisław Onufry Kopczyński. To właśnie o nich i o wielu innych ważnych w naszej kulturze artystach mówili podczas spotkania Arkadiusz Miksa i Jan Engelgard.
Z informacji podanych przez prelegentów wynika, że artysta ma niesamowitą siłę rażenia. Natomiast w dzisiejszych czasach ta szeroko rozumiana kultura idzie w kierunku, który z rzeczywistością ma mało wspólnego. Dlatego celem konferencji było pokazanie kultury od strony narodowej, która przedstawia nasze polskie wartości.
Wydarzenie uświetnił występ kwartetu smyczkowego Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli pod kierownictwem Edwarda Horoszki.
Organizatorem konferencji było Stowarzyszenie „Endecja”, PTG „Sokół” w Stalowej Woli oraz Stowarzyszenie Polskiej Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego w Stalowej Woli.